مقالات

آموزش نصب ایزوگام

آموزش نصب ایزوگام

آموزش نصب ایزوگام

با توجه به اهمیت بالای نصب عایق های پوششی بر روی پشت بام و حتی دیوار منازل و ادارات، افراد تلاش دارند از بهترین ایزوگام برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به اماکن خود استفاده کنند. در کنار نوع ایزوگام انتخابی توسط مشتری، نصب، اجرا و راه اندازی کامل ایزوگام نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که حتی اگر به طرز صحیح اجرا نگردد، باعث کارایی پایین ایزوگام شده و هزینه های انجام شده را تلف می کند. در ایران بیشتر نصاب های ایزوگام از روش داغ کردن و چسباندن ایزوگام بر روی سطح سقف استفاده می کنند.

مهم ترین نکته برای نصب ایزوگام قبل از نصب

مهم ترین نکته در مورد ایزوگام کردن بام و این که این ایزوگام قابلیت این را داشته باشد که تا مدت ها دوام بیاورد و دچار خرابی نشود به خود ایزوگام و جنس آن ربط دارد. باید در خاطر داشت که ایزوگام مورد استفاده ما باید دارنده علامت استاندارد باشد و از نظر کیفیت در درجه خوب و مقبولی باشد. هر چقدر عمل نصب ایزوگام خوب و بدون مشکل انجام شود، در صورتی که ایزوگام مورد استفاده کیفیت پایینی داشته باشد و یا استاندارد نباشد باید منتظر خرابی و مشکلات این عایق رطوبتی باشیم.

ایزوگام خوب
ایزوگام اصیل
نصب ایزوگام

شرایط سطح دیوار و بام

لازم به ذکر این نکته است که سطح زیرین ایزوگام بسیار در مقاومت و دوام آن دخیل است.
باید بدانید ایزوگام روی سطوح فلزی، سرامیکی و یا چوبی به خوبی نمیچسبد و در طولانی مدت کنده می‌شود و ممکن است خرابی به بار بیاورد. در آهن به خاطر انقباض و انبساط و در چوب به خاطر خوردگی و باد کردن آن و نداشتن استحکام کافی و چسبندگی لازم بین جسم و لایه محافظ عایق رطوبتی باعث خرابی و کنده شدن لایه از جسم می‌شود.

در صورتی که شما بخواهید روی ایزوگام را دوباره ایزوگام کنید بهتر است لایه فلزی آلمینیومی و یا قلعی روی ایزوگام زیرین را به منظور چسبندگی بیشتر و بهتر ایزوگام جدید بکنید و یا زخمی کنید. در دستشویی ها و حمام ها نباید نصب ایزوگام روی کاشی و سرامیک و یا روی سطح صاف انجام گیرد. بهتر است ایزوگام را روی آجر نصب کنید و یا روی گچ های زخم شده. البته قیر و گونی در دستشویی و حمام عمل مناسب تری نسبت به ایزوگام کردن میباشد.

لیست ترتیب مراحل نصب استاندارد ایزوگام

4- اندازه گیری: این کار از محل ناودان شروع شده و سطح پشت بام را به فاصله های عرزی ۹۰ سانتیمتر علامت گذاری می کند.

5- باز کردن رول ایزوگام: لازم است ایزوگام را به اندازه ابعادی که نیاز داریم نصب کنیم، باز کنیم. توجه کنید رول های ایزوگام ۱۰ متری بوده و بعد از باز کردن باید به طور مساوی از دو طرف جمع شود و از نقطه وسط شروع به حرارت و نصب کنیم. چنانچه پلاستیک کشیده شده روی باشد لازم است برای حرارت دادن آن پلاستیک را از روی سطح جدا کنیم.

6- شروع نصب: این اقدام و موارد مرتبط با آن در قسمت های بعدی سایت به طور کامل توضیح داده شده است.

قیمت ایزوگام

1- تمیز کردن: سطح زیر عایق باید به صورت کامل با آب و جارو شسته شده و خشک شود.

2- زیرسازی: برای مثال بر روی پشت‌بام‌ها، اگر تَرکی وجود داشته باشد لازم است ابتدا با ملات سیمان پر شده و سطح صاف و یکنواخت شود.

3- استفاده از قیر یا پرایمر: چنانچه سطح زیر عایق ایزوگام، زیر کاری خوبی ندارد لازم است از قیر یا پرایمر به عنوان جایگزین استفاده شود.

درباره ایزوگام

تجهیزات مورد نیاز برای آموزش نصب ایزوگام

برای اجرای صحیح و ایمن ایزوگام در هر مکان و مقیاسی نیاز به یک سری وسایل است که در زیر آورده شده است:

6- عینک مخصوص

7- کلاه ایمنی

8- کپسول آتش نشانی

9- کمچه و ماله

10- جارو

1- مشعل ایزوگام کاری و فندک برای روشن کردن

2- تیغ موکت بری

3- لباس مناسب

4- کفش کف صاف

5- دستکش نسوز

هزینه نصب باید به چه صورت باشد ؟

هزینه های نصب ایزوگام تحت شرایط مختلفی متفاوت است. بهتر است برای آگاهی از هزینه نصب، شرایط مختلف را بسنجید. از جمله عواملی که در روش نصب ایزوگام و هزینه‌ی آن موثرند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- متراژ نصب

هر چه متراژ مکانی که می‌خواهیم عایق را روی آن نصب کنیم بیشتر باشد، هزینه اجرای ایزوگام نیز بیشتر خواهد بود.

2- محل نصب

وابسته به این که عایق برای چه مکانی نصب می‌شود روش اجرای ایزوگام متفاوت است. هزینه نصب ایزوگام سرویس بهداشتی، استخر و پشت‌بام ممکن است از هم متفاوت باشد.
از طرف دیگر روش نصب ایزوگام روی متریال‌های مختلف مانند فلز، سیمان و … متفاوت است. با توجه به این تفاوت هزنیه اجرای ایزوگام نیز متفاوت خواهد بود.

3- زیرساز

این که محل مورد نظر برای اجرای ایزوگام، از زیرساز مناسبی برخوردار باشد یا نیاز به زیرسازی باشد، روی هزینه اجرای ایزوگام موثر است. چرا که مرحله زیرسازی نیز روی روش اجرای ایزوگام تاثیر می‌گذارد و با توجه به کیفیت زیرساز، روش نصب ایزوگام متفاوت خواهد بود.

4- نوع ایزوگام

انواع مختلف ایزوگام در بازار وجود دارد. ممکن است نصب نوع عایق، نیازمند روش و دقت خاصی باشد و زمان متفاوتی از نصاب اشغال کند. از این رو نوع محصول می‌تواند روی روش نصب محصول و تایین هزینه تاثیر بگذارد.

5- عایق‌کار

با توجه به این که کیفیت کار و انصاف عایق‌کار در زمینه اجرای ایزوگام چقدر است، هزینه نصب ممکن است متفاوت باشد.

نگهداری از ایزوگام و سایر عایق‌های رطوبتی

ایزوگام و سایر عایق‌های رطوبتی بر پایه قیر باید در هنگام اجرا و بهره‌برداری در برابر گرما و سرمای زیاد، شعله آتش، آسیب‌های مکانیکی و حرکت‌های سازه‌ای، فشار آب و بخار آب محافظت شوند. بنابراین نکات زیر در نگهداری از ایزوگام بسیار حائز اهمیت است:

1- گرما و سرمای شدید: سرمای زیاد باعث ترک‌خوردگی عایق رطوبتی می‌شود، به ویژه اگر از قیر نامناسب با خاصیت شکل‌پذیری نامطلوب استفاده شده باشد. گرمای زیاد نیز سبب روان شدن قیر می‌شود. بنابراین باید با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه قیر مناسب را انتخاب کرد.

2- شعله مستقیم آتش: شعله آتش موجب سوختن مواد قیری و قطرانی و خرابی عایق رطوبتی از جمله ایزوگام می‌شود.

3- آسیب‌های مکانیکی و حرکت‌های سازه‌ای چشمگیر می‌توانند سبب پارگی لایه‌های عایق رطوبتی شوند.

4- فشار آب زیاد: اگر فشار آب وارد بر سطح عایق رطوبتی از حدی بیشتر شود، می‌تواند سبب پارگی ایزولاسیون شود. جریان دائمی بخار یا آب داغ بر روی ایزولاسیون رطوبتی نیز می‌تواند بر خاصیت آب‌بندی آن تاثیر نامطلوبی داشته باشد.

ایزوگام
نکات فنی اجرایی ایزوگام که یک سازنده موفق ساختمان باید بداند :

1- زمان اجرای ایزوگام، بعد از پوکه ریزی یا اجرای فوم بتن است در این هنگام باید روی سطوحی که لازم است ایزوگام شود را با ملات ماسه و سیمان شیب بندی کرد. البته این شیب بندی خاصیت دیگری هم دارد و آن این است که اگر در ساختمان شما برای کف سازی از فوم بتن استفاده شده است، موجب می شود که ایزوگام به آن نچسبد.

2- هرجا که قرار است ایزوگام شود، باید روی آن از قبل با ملات ماسه سیمان یک سطح صاف فاقد قسمتهای تیز و برنده ایجاد شود، این موضوع که به دلیل کمتر کردن آسیب پذیری ایزوگام است، باید حتی روی دیوارها هم رعایت شود.

3- در هنگام زیرسازی ایزوگام با ملات ماسه و سیمان به پیمانکار بگویید گوشه های کار نباید گونیا باشد، از او بخواهید که با ملات، تمام گوشه ها را به صورت هلالی پر کند. این کار نیز یکی از مسائلی است که آسیب پذیری ایزوگام را کم می نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *