مقالات

مشخصات یک ایزوگام خوب چیست؟

مشخصات یک ایزوگام خوب چیست؟

مشخصات یک ایزوگام خوب چیست؟ ایزوگام فراورده‌ای نفتی و لایه‌ای محافظ است. به دلیل خاصیت الاستیکی و مقاومت در برابر نفوذ آب و سبکی آن به عنوان پوشش دهنده برای عایق کردن سطوح مختلف در برابر نفوذ آب به کار می‌رود. ایزوگام، نام بازرگانی گونه ای عایق آماده‌ی ضد نم و رطوبت برای پوشاندن پشت بام، استخر و مانند آن است. عایق‌کاری بام و دیوارهای ساختمان در برابر رطوبت باران و برف با روش‌های سنتی و مدرن متفاوتی به انجام می‌رسد.

ایزوگام تک لایه یا دولایه؟ کدام بهتر است؟

ایزوگام چه تک لایه، چه دولایه، ممکن است با روکش آلومینیومی یا بدون روکش باشد اگر قصد دارید سطوحی مثل پشت ‌بام را ایزوگام کنید که در برابر تابش مستقیم نور خورشید و گرما قرار دارد، بهتر است از ایزوگام با روکش آلومینیوم یا اصطلاحاً ایزوگام فویل دار استفاده کنید و اگر قصدتان عایق ‌کاری پی ساختمان یا دیواره و کف سرویس‌های بهداشتی است، از نوع بدون روکش یا اصطلاحاً ایزوگام ساده استفاده کنید تا اقتصادی‌تر باشد.

ساده ترین راه های تشخیص ایزوگام خوب

  • بوی ایزوگام: ساده‌ترین راه برای تشخیص ایزوگام خوب، بو کردن آن است. البته کلا مواد نفتی بوی مطبوعی ندارند اما اگر ایزوگام بوی بدی مشابه  بوی گازوئیل صنعتی داشته باشد، مطمئنا ایزوگام خوبی نیست.
  • جنس ایزوگام: دستتان را روی قسمتی از لایه‌ی خارجی ایزوگام که بدون پوشش است بکشید، اگر جنس ایزوگام خوب باشد، چیزی به دستتان نمی‌چسبد ولی اگر نامرغوب باشد، حتما ذرات سیاه رنگ و ریزی به دست‌ شما خواهد چسبید.
  • نگهداری در فریزر: یک تکه کوچک از ایزوگام را ببرید و در فریزر بگذارید؛ بعد از ۲ ساعت آن را بیرون آورده و با دست خمش کنید. اگر ایزوگام از آن‌جایی که خمش کردید شکست و یا حتی ترک برداشت، جنس ایزوگام خوب نیست ولی اگر سالم ماند یعنی ایزوگام خوبی است و در برابر سرما و گرما مقاوم است.

عمر یک ایزوگامِ خوب: معمولا یک ایزوگام خوب بین ۱۰ تا ۱۵ سال عمر می‌کند اما طول عمر ایزوگام به عوامل زیادی بستگی دارد. عواملی مثل شرایط آب و هوا، تابش نور خورشید و شرایط نگهداری اون بستگی دارد. نکته‌ی جالب این است که با اولین بارش‌ها، ایزوگام نامرغوب و بی‌کیفیت  خود را نشان میدهد. سازمان استاندارد، ضخامت ایزوگام خوب را ۴±۰.۲ میلی‌متر اعلام کرده است. به این معنا که ضخامت متوسط قابل قبول ۴ میلی‌متر و از بازه ۳٫۸ میلی‌متر تا ۴٫۲ میلی‌متر قابل قبول می باشد. البته ضخامت بالاتر هم به صورت سفارشی ساخته می‌شود.

مشخصات یک ایزوگام خوب چیست؟

  • ایزوگام‌های نامرغوب دارای بوی نامطبوعی به خاطر وجود مازون ( گازوئیل صنعتی ) هستند که این بو به دلیل استفاده سازنده از مواد پلیمری و یا پودرهای معدنی به جای استفاده از قیر مرغوب است .
  • روش دیگری که با استفاده از آن می‌توانید یک ایزوگام مرغوب را از نامرغوب تشخیص دهید این است که شما می‌توانید دست خود را بر روی لایه‌های داخلی ایزوگام قرار دهید و دست روی آن قسمت بکشید در صورتی که مواد سیاه‌ رنگ ایزوگام به دست نچسبد و دست شما سیاه نشود مشخص می‌شود که در این نوع ایزوگام از مواد پلیمری و قیر مرغوب استفاده شده و در غیر این صورت اگر دست شما سیاه شد متوجه نامرغوب بودن این ایزوگام میشویم .
  • نکته مهم دیگری که با استفاده از آن می‌توانیم یک ایزوگام خوب را تشخیص دهیم این است که در هنگام کشیده شدن ایزوگام نباید پاره شود و باید قدرت کششی را به خوبی تحمل کند همچنین اگر عایق را تا کنیم نباید بشکند و باید حالت خود را حفظ کند.
  • روش دیگر برای تشخیص یک ایزوگام خوب تست دمایی است. این روش به این گونه است که که یک تکه کوچک از عایق حرارتی را برش میدهند و پس از دو ساعت نگهداری آن در فریزر ، آن را تا زاویه حدود ۱۲۰ درجه خم میکنند . اگر عایق حرارتی از ناحیه خم شده شکسته شود یا ترک بردارد، جنس ایزوگام خوب نیست ولی در غیر این صورت اگر عایق حرارتی به خوبی این اتفاق را دفع کند و حالت اولیه خود را حفظ کند می‌توان گفت مقاومت آن در برابر سرما و ترک بسیار مناسب خواهد بود .

 وزن یک ایزوگام خوب

وزن قابل قبول برای یک ایزوگام خوب ۴±۰.۲ کیلوگرم برای هر متر مربع است که از نظر سازمان استاندارد اعلام شده است؛ البته فروشنده‌ی بعضی از ایزوگام‌ها با داشتن وزن ۵ کیلوگرم برای هر مترمربع ادعا می‌کنند که ایزوگام‌شان کیفیت بالایی دارد؛ هیچوقت فراموش نکنید که وزن بالای ایزوگام دلیلی بر مرغوبیت آن نیست.

 طول و عرض رول ایزوگام استاندارد

معمولا عرض یک ایزوگام استاندارد ۱ متر و طول اون ۱۰ متر است. بنابراین رول‌هایی که طول یا عرض بیشتر یا کمتری از این اعداد دارند، استاندارد نیستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *